Zakup komputera PC, przydatne programy i akcesoria

Podczas kupna komputera przeważnie myślimy nad odpowiednimi akcesoriami i oprogramowaniem. Choć notebooki powoli wypierają komputery stacjonarne, ale wciąż mnóstwo ludzi decyduje się na tradycyjny zestaw.

biuro w domu

Autor: Gord Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście pierwszą sprawą, którą trzeba ustalić decydując się na komputer stacjonarny, jest jego umiejscowienie w naszym mieszkaniu. Należy zagospodarować odpowiednie miejsce, kupić specjalne biurko i fotel. Jeżeli w takim miejscu mamy zamiar zajmować się pracą biurową, najlepiej obok umieścić szafkę na dokumenty, segregatory i pozostałe akcesoria biurowe. Dobra lampka na biurko również stanie się na pewno niezastąpionym elementem naszego domowego, biurowego wyposażenia. Podczas wytężonej pracy w godzinach wieczornych, lampka na biurko zapobiegnie bardzo nieprzyjaznemu dla naszych oczu kontrastowi pomiędzy emitującym światło ekranem, a otoczeniem (paragon partition manager). Kiedy zadbamy już potrzebne wyposażenie, trzeba zwrócić uwagę na dostępność podstawowych części zamiennych do PC-ta, w razie ewentualnych awarii. Zasilacz komputerowy jest na pewno jedną z nich. Kosztuje zazwyczaj od stu do trzystu złotych.

Żeby jednak ustrzec się przed sytuacjami zmuszającymi nas do jego wymiany, obowiązkowo trzeba zasięgnąć informacji, czy zasilacz komputerowy ma dobry układ chłodzący. Jeśli pragniemy utrzymać stan techniczny urządzenia na dobrym poziomie, niezbędne będzie umiejętne gospodarowanie danymi na twardym dysku. Godnym uwagi programem służącym do partycjonowania dysków w komputerach z systemem Windows, jest Paragon Partition Manager. Optymalizacja systemu plików, tworzenie ich kopii zapasowych i przywracanie po potencjalnej awarii to również szczególnie ważne czynności, o które zadba Paragon Partition Manager. Poza programem antywirusowym, jest to podstawowy program chroniący nasz komputer i przechowywane przez niego pliki.

Jeśli nasz komputer będzie nam także służył do relaksu, dobrze zaopatrzyć się w tuner umożliwiający odbiór cyfrowej telewizji, nagrywanie filmów czy przechwytywanie wideo (zasilacze komputerowe ). Dobry tuner będzie również miał funkcję edycji plików video i zdjęć, obsługi DVD, VCD, MPEG, Mp3 i pozostałych tym podobnych formatów.