Jakie funkcjerealizują zwalniaki?

W dziedzinach wielu gałęziprzemysłowychnieocenione znaczenia mają tak zwane zwalniaki. Następne nazwy tych urządzeń to zwalniaki elektromagnetyczne albopo prostu elektromagnesy hamulcowe.

Budowane są na prąd stały i zmienny. W zależności odtypu prądu, zwalniaki zasilają przede wszystkimmaszyny dźwigowe. w najwyższym stopniureprezentatywnymsprzętem jest zwalniak trójfazowy magnetyczny. W nieznacznychmaszynach dźwigowych stosuje się głównie wysokiej jakości zwalniaki jednofazowe.
Zwalniak elektromagnetyczny skonstruowany jest z dwóch kluczowychmodułów. To znaczy z systemu magnetycznego i uzwojenia wzbudzenia, innymi słowy cewki elektromagnesu. Wynurza się pytanie: jakfunkcjonuje elektromagnes? Układ obwodowy z prądem elektrycznym osaczony jest przez sferę. To właśnie w obrębie tej przestrzeni dochodzi do kumulacji pola magnetycznego. Konstrukcja elektromagnesu bierze pod uwagę uzwojenie naciągnięte na rdzeń. Dzięki temu, że w cewce elektromagnesu biegnie prąd dostarczane jest pole elektromagnetyczne. Podczas gdy prąd zostaje wyciszony, wtedynastępuje cofnięcie namagnesowania się. Współcześnieaktywne elektromagnesy wytwarzane są z uwzględnieniem cewki naprzewodzącej. Ich cechągłówną jest brak oporu elektrycznego w bardzo niskich temperaturach.

Zwalniaki elektromagnetyczne wykorzystywane są w wielu branżach. Kapitalnym przykładem są chwytaki albo trzymacze drzwi.

Netbook Samsung NS310

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
To niezawodneorazwielofunkcyjne rozwiązanie do zastosowania dla drzwi i bram o charakterze przeciwpożarowym. Jak w tym aspekcie działają zwalniaki przeciwpożarowe? Otóż utrzymują w stanie otwartym zamknięcia ogniowe aż do momentuwykrycia pożaru.