Awaryjny urlop? Zobacz, jak zgodnie z prawem korzystać z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zazwyczaj budzi naprawdę duże kontrowersje nie tylko pośród pracowników, lecz także wśród pracodawców. Zwykle nie wiemy dokładnie, jak brać tego rodzaju wolne na żądanie, zatem na wszelki wypadek w większości przypadków z niego nie korzystamy.

Zobacz, jak zrobić to zgodnie z przepisami – rozwiejemy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!
Jak dużo dni nam przysługuje?
Urlop na żądanie obejmuje cztery dni w ciągu roku kalendarzowego. Co ważne, prawo do takiego urlopu ma jedynie pracownik, który już nabył prawa do urlopu normalnego, natomiast wolne na żądanie mieści się w ramach urlopu normalnego. Znaczy to, że nie mamy kolejnych czterech dni wolnego w ciągu roku, lecz korzystamy z urlopu na żądanie w ramach naszych dni wolnych.
Jak wziąć taki urlop?
Jeśli chcesz wziąć urlop na żądanie, bez wątpienia musisz to zgłosić pracodawcy. Tego rodzaju dni wolne nie są jednakże obejmowane w planie urlopowych na dany rok – ich istotą przecież jest to, że zwykle potrzebujemy ich w nagłych sytuacjach. Jeżeli zgłosisz przełożonemu chęć wzięcia wolnego na żądanie wręcz w tym samym dniu, na pewno nic złego nie może się stać.
efekty
Czy pracodawca może Ci odmówić zgody na urlop?
W większości wypadków sądzi się, że pracodawca nie może odmówić Ci prawa do wzięcia wolnego na żądanie.

W większości wypadków jest to na pewno prawda – chyba że chcesz wziąć urlop całkowicie bezpodstawnie – na przykład jeśli już od jakiegoś czasu wiesz, że nie będzie Cię danego dnia w pracy albo od dawna miałeś już coś zaplanowane na ten dzień, a Twój pracodawca się o tym dowie, wówczas oczywiście może wyciągnąć jakieś konsekwencje.

Ta pełna treść (https://gmsystem.pl/biblioteki-normaliow/) również zawiera interesujące wiadomości na przedstawiany tutaj temat. Jeżeli więc Cię on ciekawi – nie zwlekaj i przeczytaj to!

Wtedy powinieneś raczej normalnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.