Który kupić obiektyw do aparatu? Na co koniecznie zwracać uwagę przed zakupem? Co będzie najważniejsze?

Dziś zakup aparatu to żadna trudność, dlatego też wiele ludzi pragnących wykonywać coraz lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Natomiast tutaj pojawia się problem, to znaczy jaki obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jeżeli wymagamy, aby nasza lustrzanka jednocześnie posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw oraz funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, tak się nie da bo do lustrzanki potrzeba sporego zestawu obiektywów, które spełniają wszystkie wymagania. Wśród nich jednak połapać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami więc może znaczyć to, iż nie jedynie sposób przyłączenia obiektywu do korpusu okaże się inny, ale także przykładowo mechanizm automatycznego regulowania ostrości.

Nie ociągaj się – naciśnij ten link ukryte kamery sklep i ciesz się stworzonymi tam kolejnymi postami. Na pewno poszerzą one Twoją znajomość rzeczy na powyższy temat.

Pierwszym naszym krokiem dlatego też musi być sprawdzenie w specyfikacji aparatu, jakiego rodzaju ma typ zamocowania, w takim wypadku jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie pasował – .

Następna rzecz, z której musimy zdać sobie sprawę to fakt, iż takie same obiektywy założone w aparacie analogowym i cyfrowym będą dawać różne obrazy. Bierze się to z tego, że produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wymiarach klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, więc wytwórcy bardzo często robią je mniejsze. Tak więc fotografie z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, tak jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Całe szczęście stosuje się prosty przelicznik, zwany ekwiwalentem, jaki daje możliwość by sprawdzić, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dałby po założeniu na aparat cyfrowy – dowiedz się więcej. W zależności od tego, który obiektyw kupimy możemy robić różne zdjęcia.

Ogólnie rzecz ujmując istnieją różne obiektywy, przykładowo szerokokątne, które wykorzystuje się do fotografowania wnętrz oraz widoków. Istnieją także obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w zdjęć reporterskich. Na koniec powinniśmy powiedzieć o teleobiektywach jak i superteleobiektywach. Te pierwsze posiadają ekwiwalent równy 100-300 milimetrów, są dobre do zdjęć o tematyce sportowej oraz przyrodniczej, zaś te drugie są raczej dla profesjonalistów. Bez względu na to, jakie mamy zamiar kupić warto przed zakupem zdobyć trochę informacji i poszukać opinii osób znających się na tym temacie.