Jakim sposobem pewnie składować dane w chmurze?

Współcześnie coraz częściej mówi się o trzymaniu danych w chmurze a także o różnych niebezpieczeństwach z tym połączonych. Pożądane byłoby więc ustrzec się potencjalnych zagrożeń i dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie i bez żadnego ryzyka gromadzić dane w chmurze.

wirtualny serwer

Autor: Atomic Taco
Źródło: http://www.flickr.com

Nim jednak przejdziemy do wyjaśnienia tej kwestii pożądane byłoby przedtem przybliżyć sobie trochę pojęcie utrwalania danych w chmurze.

Obecnie masa osób coraz częściej rejestruje wiadomości nie na dyskach w swoim komputerze, lecz na serwisach zewnętrznych, czyli w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane (zobacz odwiedź serwis) gromadzone i użytkowane w Internecie, do jakich dojście można dostać właśnie poprzez Sieć. Jest to rozwiązanie niezmiernie komfortowe, gdyż do chmury możemy mieć dojście z każdego komputera, tabletu czy też innego urządzenia, jakie łączy się z Netem. (chmura – dane).

Możemy wyróżnić dwa rodzaje chmur – prywatne oraz publiczne. Chmury prywatne są poświęcone dla jakiejś konkretnej grupy osób, przykładowo dla pracowników firm czy przedsiębiorstw. Chmury publiczne to z kolei infrastruktura, którą dana firma zdoła oferować wielu uczestnikom jednocześnie.

W chmurze możemy dzisiaj zapisywać naprawdę wiele danych, takich jak maile, pliki tekstowe, ważkie dokumenty czy też zdjęcia. Jednakże niebezpieczeństwem może być to, że tak właściwie nie wiemy kto ma wejście do naszych prywatnych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji poufności danych. Umieszczając rozmaite prywatne rzeczy w chmurze fragmentarycznie tracimy do nich dojście, po części również są one upubliczniane różnorodnym osobom.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

Wobec tego wskazane jest pamiętać o tym, aby nie wszystkie ważne dla nas pliki bądź zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku poniektórych rzeczy na pewno lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego peceta. Co więcej decydując się na dane w chmurze pożądane byłoby rzetelnie przeczytać regulamin, który określa korzystanie z tej usługi i zwrócić uwagę w szczególności na dane dotyczące zachowania poufności.