Garść pomysłów na to, w jaki sposób uniknąć włamania, kiedy udajemy się na urlop

W pomieszczeniach naszego mieszkania gromadzimy wiele cennych skarbów: od brylantowej biżuterii zaczynając, a na sprzęcie rtv kończąc. Nie zadziwia już nikogo fakt, że posiadacze często pragnęliby poruczyć swoje mieszkanko najlepszemu sąsiadowi, który nie dość, że przypilnuje, aby nikt podejrzany nie szwendał się pod drzwiami, to jeszcze będzie nawoził kwiaty lub wyprowadzi jamnika na popołudniowy spacer. Jednak w dobie intensywnego rozwoju mechatroniki coraz mniej mężczyzn musi liczyć na pomoc osób mieszkających za murem.

alarm

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy alarmowe instalowane są coraz częściej w domach, nie mówiąc już o blokach. Ochraniają nie tylko własność prywatną, ale także tę instytucjonalną – bardzo dobrym przykładem bywają chociażby sądy okręgowe, gdzie przechowuje się ściśle tajne dokumenty. Powróćmy jednak do naszych rozważań dotyczących prywatnych mieszkań. Alarmy, o których była mowa powyżej, uratowały już niejednego właściciela lokalu mieszkalnego przed włamaniem. Zasada działania tego elektronicznego urządzenia jest dziecinnie prosta. Opiera się ona na systemie czujników, które wykryją każde otwieranie okna, gdy alarm jest włączony. Poza tym przy usiłowaniu kradzieży w całym sąsiedztwie słychać przeraźliwy dźwięk, który oznajmia okolicznym mieszkańcom, że w pobliżu grasuje włamywacz. Bardziej nowoczesne systemy all-secure – (alarmy gdynia) alarmowe są także wyposażone w specjalistyczne kamery, które nagrywają obraz w nocy.

Producenci takich przeciwwłamaniowych zabezpieczeń idą jednakże jeszcze w jednym, całkiem odmiennym kierunku. Projektują takie urządzenia, które mają sugerować obecność mieszkańców w domu. Tak obrany cel można zrealizować za pomocą całkiem nieskomplikowanych instrumentów. Jednym z nich pozostaje np. symulator odbiornika telewizyjnego. Pod naszą nieobecność emituje światło takie samo jak

alarm

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/

wspomniany sprzęt rtv, więc kiedy niedoszły włamywacz patrzy z podwórka na nasze okna, to przypuszcza, że posiadacze danego lokum właśnie są w trakcie oglądania ich ulubionego filmu. Na tym przykładzie nie kończy się oczywiście asortyment towarów omawianej kategorii. Aby poznać wszystkie dostępne na rynku towary wystarczy przeglądnąć propozycję internetowych sklepów.

Niezależnie od tego, jaki typ zabezpieczenia zdecydujemy się kupić, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie solidnie się wykosztować. Póki co alarmy, szczególnie w tych wypasionych wersjach, są przeznaczone raczej dla bogaczy. Kogo nie stać na drogie rozwiązania, da sobie radę w odmienny sposób, czyli np. zakupi gniazdko elektryczne z programatorem czasu, który nocami automatycznie będzie załączał niewielką lampkę.