Kilka przydatnych informacji o zabezpieczeniach przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia ze słońca coraz chętniej jest używana do zasilania urządzeń elektrycznych. Oczywiście nie bezpośrednio, lecz po przetworzeniu za pomocą specjalnych ogniw. A że dostępna jest bez ograniczeń i nie zanieczyszcza środowiska, to popularność jej systematycznie rośnie.

Na całym świecie otwierane są

prąd

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

przemysłowe elektrownie, o mocy wystarczającej do obsłużenia niewielkich miast, jak również prywatne osoby instalują panele na dachach pod kątem swoich potrzeb. Jak się okazuje, nawet w naszej strefie klimatycznej tego typu panele będą się sprawdzać, potrzebują jedynie odpowiedniego montażu. Zasada ich funkcjonowania jest bardzo prosta.

Jak sądzisz? Czy uda Ci się znaleźć dane na przedstawiany wątek? Z pewnością tak – przejdź po tym linku oraz odszukaj informacje tutaj.

Ogniwa fotowoltaiczne po naświetleniu promieniami słonecznymi zaczynają produkować prąd stały. Jedno ogniwo tego prądu nie da jakoś dużo, jednak złączenie ich w cały zespół pozwala na otrzymanie całkiem pokaźnej. Otrzymany prąd stały należy przekształcić za pomocą falownika w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, który jest później oddawany do elektrycznej instalacji żeby można było z niego korzystać.Mimo, że samo działanie jest nieskomplikowane, to cała instalacja będzie wymagała odpowiedniego wyposażenia w niezbędne urządzenia i zabezpieczenia – oferta ochronnika przepięciowego. W szczególności ważna jest ochrona przed przepięciami, gdyż nawet daleki piorun może spowodować poważne zakłócenia.

W pierwszej kolejności stosuje się więc rozmaite ograniczniki fotowoltaika – więcej informacji, jakie mają na celu ochronę instalację przed przypadkowymi przepięciami jakie czasem się pojawiają w sieci elektrycznej. W przypadku tego typu instalacji ograniczniki stosowane są dwa, czyli jeden od strony prądu stałego, a drugi zmiennego. Podczas projektowania układu duże znaczenie będzie też miało, czy na dachu zamontowany będzie piorunochron, czy też nie, i jakiego rodzaju ochronnik przepięciowy będzie niezbędny do montażua. Do sprawy ograniczenia przepięć należy podejść bardzo rozsądnie, bowiem nieodpowiednie wykonanie całej instalacji może być przyczyną rozmaitych problemów, a w skrajnym przypadku nawet groźnego pożaru.