Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze działały, należy się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Należy pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci.

Czy szukasz obecnie czegoś interesującego? Jeśli tak, to zerknij na witrynę (https://www.nanospot.eu/), która niewątpliwie okaże Ci się emocjonująca. Dotyczy ona pokrewnej problematyki.

Dzięki poniższym wskazówkom można by osiągnąć kolejny poziom wtajemniczenia, ponieważ możesz zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszystkie aktualne istniejące połączenia razem z ich stanem.

Przedstawiony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Będą wymienione nazwy docelowych hostów i programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz należy bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.