Ile w sprzedaży może kosztować sterownik warty tylko parę złotych?

W wypadku zdiagnozowania usterki któregokolwiek podzespołu elektronicznego, autoryzowane serwisy motoryzacyjne mają wyłącznie jedną receptę: wymianę na nowy.
Jednak profesjonalni fachowcy potrafią pomóc znacznie mniej kosztownie poprzez naprawienie zepsutych sterowników.

sterownik

Autor: Głośniki Sweex Purephonic
Źródło: Głośniki Sweex Purephonic
Stosowane współcześnie samochody są pełne części elektronicznych – jest to w nich widoczne już na pierwszy rzut oka. Jednak warto sobie zdać sprawę, że części elektronicznych przybywa w pojazdach już od przeszło 30 lat – nawet w klasycznych autach jej awarię mogą się dać odczuć. Niestety w wypadku wielu zaawansowanych wiekiem samochodów kupno nowych elementów jest niezwykle trudne lub prawie niewykonalne. Nie warto poszukiwać nowych, czasami warto naprawić stare części. W nowo powstałych samochodach kłopoty są rozwiązywane przeważnie w jak najłatwiejszy możliwy sposób, zatem poprzez wymianę niedziałających elementów.

Xbox One

Autor: ビッグアップジャパン
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku aut kilkuletnich oraz bardziej zaawansowanych wiekiem, nie jest to już tak łatwe, gdyż elektroniczne moduły są najczęściej dosyć drogie, a taka regeneracja może łatwo przekroczyć wartość rynkową kompletnego pojazdu. Sterownik Silnika do auta sprzed kilku lat, który odnośnie komplikacji konstrukcji bardzo ustępuje chociażby popularnemu smartfonowi (a należy pamiętać o tym, że te przecież można naprawić), tego typu regeneracja może kosztować nawet od kilku do kilkunastu tysięcy zł.

Poza tym na rynku wielokrotnie nie ma żadnych zamienników – jesteśmy zatem zdani na elementy oryginalne, które są do nabycia przeważnie jedynie w autoryzowanych firmowych serwisach. Nawet stosunkowo drobne elementy są czasami niewspółmiernie drogie w odniesieniu do swojej prawdziwej wartości.