W jaki sposób się można zabezpieczyć na sytuacje związane z brakiem energii elektrycznej, kilka informacji o agregatach prądowych.

Nasz obecny świat jest oparty na elektrycznej energii, jest ona tak rozpowszechniona, że zauważa się jej obecność, jeżeli nagle jej zacznie brakować. Takie sytuacje przytrafiają na szczęście niezbyt często, lecz jednak się przytrafiają. Klęski żywiołowe niszczą linie przesyłowe lub po prostu jakieś urządzenie w nich ulegnie uszkodzeniu i nagle w mieszkaniach, urzędach i firmach robi się bardzo duży problem.

O ile typowa rodzina kilka godzin bez dostępu do prądu bez większego problemu przeżyje, ewentualnie nie będzie jak zagotować herbaty czy nie da się obejrzeć kolejnego serialu, to są miejsca, w jakich prądu po prostu nie może braknąć. W pewnych sytuacjach, jak będzie to na przykład miało miejsce przy szpitalach, stawką jest ludzkie życie, w innych duże niekiedy pieniądze, które można utracić jak pojawi się przestój. Z tego też powodu chcąc zapewnić w firmie czy instytucji zabezpieczenie zabezpieczenia przed szkodnikami na taką okoliczność, stosuje się specjalne agregaty prądotwórcze.

Może Cię zainteresować:

Agregat prądotwórczy Honda

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Agregaty zaczynają mieć coraz wszechstronniejsze wykorzystanie. Przede wszystkim można ich użyć do zabezpieczenia zasilania w ważniejszych miejscach, wtedy w przypadku pojawienia się braku zasilania są one włączane i dostarczają prądu. Rzecz jasna przeważnie ich moc nie wystarczy na pokrycie całego zapotrzebowania, lecz do w miarę bezpiecznego przetrzymania czasu potrzebnego do naprawienia sieci energetycznej całkowicie powinny wystarczyć. Coraz powszechniejsze jest też ich użycie w przemyśle i rozrywce. Przykładowo dobrze się sprawdzają przy zasilaniu różnych maszyn w miejscach, do których nie ma możliwości podciągnięcia prądu sieciowego – poczytaj. Zwykle wykorzystuje się przy organizacjach większych imprez masowych, wtedy także pełnią rolę zabezpieczającą w przypadku awarii sieciowego zasilania. Coraz większe wykorzystanie takich agregatów spowodowało, że pojawiać się zaczęła również oferta ich wypożyczenia. W zasadzie każda wypożyczalnia agregatów prądotwórczych ma w ofercie duży wybór ich modeli, od malutkich wystarczających do zasilania silnika pompy do dużych, pozwalających na zasilenie dużego koncertu.