Gdzie kupić potrzebne części do naprawy RTV i AGD?

Wielu miłośników sprzętu muzycznego wraca do urządzeń wprowadzonych w latach 70 bądź 80 minionego wieku. Był to okres bardzo szybkiego rozwoju sprzętu audio i odtwarzaczy płyt analogowych. Aktualnie na giełdach i w internecie można nabyć prawdziwe perełki z tamtego okresu, za niewielkie pieniądze.

Zestaw kina domowego marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips
Niestety, sprzęt tego typu z biegiem lat ulega degradacji – rezystory nie mają już swoich właściwości, kondensatory są uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście reperacja takich urządzeń nie zalicza się do skomplikowanych i wielu amatorów dobrego brzmienia robi to na własną rękę, używając materiałów dostępnych w sklepach i za pośrednictwem sieci WWW.

Wzmacniacze muzyczneWzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia sygnał pochodzący ze źródeł dźwięku (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i następnie przenosi go na zestaw nagłaśniający.

Ciekawią Cię przedstawione przez nas zagadnienia? Niezwykle nas to cieszy. Prosimy więc na kolejny interesujący wpis (https://c-l.pl/topkoty/), który znajduje się pod wskazanym linkiem.

Urządzenia te funkcjonują w znacznym obciążeniu, co oznacza że po kilkunastu latach działania tego rodzaju sprzęt może być już w dużym stopniu zużyty i wymaga niekiedy naprawy. Odświeżenie wzmacniaczy audio (Systemy Soundaround pod zabudowe) opiera się zwykle na wymianie każdego tranzystora, oporników i pozostałych drobnych części elektronicznych, oraz na usunięciu zanieczyszczeń z płytki drukowanej. Części zamienne można kupić w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można znaleźć w instrukcjach serwisowych, które do znalezienia są na forach amatorów takiego sprzętu, np. tu dostaniesz niezbędne elementy do naprawy: North.pl wymienne części.

GramofonyGramofon jest prostym przyrządem zmieniającym analogowy sygnał z płyty gramofonowej na sygnał elektryczny, który następnie jest dostarczany do wzmacniacza. Na dzień dzisiejszy sprzedaje się niezbyt dużo takich urządzeń, toteż ich koszty są stosunkowo wysokie. Fani czarnej płyty nierzadko decydują się więc na kupno bardzo starego urządzenia, wymagającego tylko małej renowacji. Często powtarzającym się problemem spotykanym w starych odtwarzaczach jest zużyta igła. Na szczęście, w internecie można znaleźć igły gramofonowe (do kupienia: igły gramofonowe) do praktycznie każdego modelu wkładki gramofonowej, które były wykorzystywane w popularnych urządzeniach. Należy mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest produkowana z diamentu i jest jedną z najbardziej kosztownych części całego gramofonu. Urządzenie może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak nieskomplikowane zadania, jakie krok po kroku są zilustrowane w sieci.